MAZPULCĒNU NEPARASTAIS PIEDZĪVOJUMS

Post date: Nov 13, 2015 8:35:45 AM

Vislabākais skolotājs ir pieredze, tāpēc Krāslavas Valsts ģimnāzijas, Krāslavas pamatskolas un Krāslavas Varavīksnes vidusskolas mazpulcēni 5. novembrī devās iepazīt Likteņdārzu Koknesē, veidot paši savas konfektes “Skrīveru saldumos” un izpētīt daudzveidīgus augus Latvijas Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī.

Skolēni savu ceļojumu sāka ar Likteņdārzu – dāvanu Latvijai 100. dzimšanās dienā. Likteņdārzs ir īpaša dāvana, jo apvieno gan piemiņu par pagātni un cerību par nākotni, gan cilvēku mīlestību un gatavību palīdzēt. Dārzs atrodas uz salas un tā platība ir 22 hektāri. Tā koncepcijas autors ir japānietis Šunmio Masuno. Viņš vēlējās apvienot kokus, akmeņus un ūdeni arhitektūras mākslas darbā. Apmeklētājiem ir iespēja apskatīt ābeļu aleju un iestādīto mežu, grandiozo akmeņu krāvumu “Pelēkais saulriets”, kur katrs akmens simbolizē kādu cietušu dvēseli, skatu terasi, no kuras paveras elpu aizraujošs skats uz Daugavu un Kokneses pils drupām. Tomēr tas ir vēl tikai sākums Likteņdārza tapšanā. Pēc pastaigas cauri rudens brīnumdārzam mazpulcēni devās uz Skrīveriem pie gardās Skrīveru gotiņas un Aspasijas saldumu sērijas ražotājiem – “Skrīveru saldumiem”. Kad paņem konfekti, reti aizdomājas, kā tā tiek ražota. Mums bija iespēja ar to iepazīties tuvāk. “Skrīveru saldumu” mērķis ir apvienot garšīgo ar veselīgo. To pierāda arī viņu produkcija, kas pagatavota no dabiskām sastāvdaļām. Tomēr katru konfekti īpašu padara tas, ka tā tiek iesaiņota ar rokām. Katrai konfekšu tinējai dienas laikā ir jāiesaiņo aptuveni 60 000 konfektes, kas nav nemaz tik viegli. Skolēni paši centās ietīt dažas konfektes, tomēr tikai retajam sanāca tik skaisti iepakotas konfektes kā pieredzējušajām tinējām. Taču mazpulcēni nenoskuma un nobaudīja garšīgos Skrīveru saldumus.

Un kā jau īsti mazpulcēni skolēni devās arī uz Nacionālo botānisko dārzu, lai iepazītu un papētītu jaunas un ne tik jaunas augu sugas. Botāniskais dārzs aizņem 129 hektārus lielu teritoriju un tajā aug ap 17 080 dažādu augu sugas. Dārzs ir sadalīts daudzos sektoros, kur noteikti atradīsies katram apmeklētājam kaut kas interesants. Mazpulcēni apskatīja dažādus skujkokus un ziedaugus, tomēr viņiem visvairāk patika oranžērijā – tuksneša, tropu un subtropu augi, ar kuriem ikdienā nevar sastapties. Izrādās, ka banāni neaug kokos, bet gan uz milzīgiem lakstaugiem. Ja ceļo uz Vidusjūru, no baltiem ziediem labāk jāturas tālāk, jo dažas augu sugas ar tādiem ziediem ir ļoti indīgas - ja to sulas nokļūst acīs, var kļūt pat akls. Pasaulē ir daudz augu sugu, un ir prieks, ka vismaz nelielu daļiņu ir iespējams apskatīt arī Latvijā.

Ekskursija bija neaizmirstama un notikumu pilna, tomēr tā nebūtu notikusi, ja Krāslavas novada dome nebūtu apmaksājusi transportu, par ko mēs esam ļoti pateicīgi. Mēs vēlamies pateikties arī SIA “Lapkovskis un dēls” autobusa šoferiem par patīkamo braucienu un paldies sakām arī Krāslavas Valsts ģimnāzijas direktoram Jānim Tukānam par atbalstu ekskursijas organizēšanā.

Aiva Staņēviča,

Krāslavas Valsts ģimnāzijas audzēkne