Krāslavas Valsts ģimnāzijā notika pasākums veltīts Baltijas ceļa 25.gadadienai.

Post date: Sep 24, 2014 2:28:15 PM

Šogad augustā apritēja 25 gadi kopš gandrīz 2 miljoni cilvēku no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas sadevās rokās, izveidojot 600 km garo Baltijas ceļu, lai demonstrētu savu vienotību cīņa par neatkarību. Lai pieminētu šo notikumu, 23.septembrī Krāslavas Valsts ģimnāzijā pulcējās ne tikai ģimnāzisti, bet arī pārstāvji no Varavīksnes vidusskolas, Krāslavas, Izvaltas, Aulejas un Asūnes pamatskolām. Pasākuma laikā ģimnāzisti lasīja Jāņa Petera dzeju. J.Peters Trešās atmodas laikā bija viens no Latvijas Tautas frontes līderiem, un šogad tika atzīmēta J.Petera 75.dzimšanas diena

.

Skolēniem bija iespēja noklausīties Baltijas ceļa dalībnieku Annas Juškevičas un Valda Pauliņa stāstījumu par šo trauksmaino laiku, kad, neskatoties uz demokrātijas iedīgļiem, joprojam bija dzīvs Padomju Savienības represīvais aparāts, un piedalīšanās šādā pasākumā kā Baltijas ceļš, prasīja drosmi un uzdrīkstēšanos. Atzīmējot Baltijas ceļa 25. gadadienu, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar partneriem Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, īsteno projektu „Baltijas ceļa stāsti” ar mērķis veicināt sabiedrības izpratni par Baltijas ceļa notikumiem caur dzīvo vēsturi – Baltijas valstu iedzīvotāju stāstiem. Apkopotie stāsti būs pieejami interneta platformā www.thebalticway.eu, kur visa gada garumā ikviens sociālo tīklu lietotājs caur savu lietotāja profilu varēs pievienoties virtuālajam Baltijas ceļam, iesaistīties daudzveidīgās virtuālās sociālo tīklu aktivitātēs, iegūt aktuālo informāciju par Baltijas ceļa 25. gadadienas aktivitātēm un projektu, kā arī publicēt savu Baltijas ceļa stāstu.

Baltijas ceļa dokumentāro mantojumu veido vērtīgs dokumentu arhīvs, kas ir saistīts ar šo vēsturisko notikumu. Nozīmīgākie dokumenti par Baltijas ceļa organizēšanu 2009. gadā tika iekļauti UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kopīgi sagatavotā nominācijā „Baltijas ceļš - cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības”.

Arī Krāslavas novada skolēni ir iesaistījušies projektā „ Baltijas ceļa stāsti” . Krāslavas ģimnāzijas skolniece Laura Muskare, kuras tētis arī piedalījās Baltijas ceļā, intervēja un prezentēja stāstījumu par Vjačeslava Aprupa atmiņām par piedalīšanos Baltijas ceļā. Varavīksnes vidusskolas skolēni prezentēja interviju ar Andreju Jakubovski. Asūnes pamatskolas skolēni pastāstīja par tikšanos ar Konošonoku ģimeni. Atmiņu stāstus ir savākuši arī Krāslavas un Izvaltas pamatskolu skolēni. Arī šis laiks ir trauksmains, Eiropā jūtama kara elpa, tāpēc jāatceras, ka brīvībai nav mūžības garantijas, un katrs no mums ir atbildīgs par mūsu zemes - Latvijas šodienu un nākotni.

Krāslavas Valsts ģimnāzijas skolotāja

Viktorija Nalivaiko