Ģimnāzisti piedalījās Latvijas radio 1 tiešraides diskusijā par medijpratību.

Post date: Jan 11, 2018 1:23:49 PM

Latvijas radio 1 Latgales studija ielūdza ģimnāzijas debatētājus Samantu Sozvirsku, Emīlu Stivriņu un Sintiju Skerškāni, kā nacionālo debašu uzvarētajus, uz diskusiju par medijpratību raidījumā „Latgolys Stuņde”. Arī nacionālo debašu tēma bija par to, vai Latvijas sabiedrībā ir pieprasījums pēc kvalitatīva mediju satura.

Medijpratība – pavisam jauns, bet šobrīd jau arvien biežāk dzirdēts jēdziens. Tā ir kompetence, kura tiks iekļauta arī jaunajā izglītības standartā. Latvijā par medijpratību plašāk sāka runāt tikai pirms pāris gadiem ģeopolitiskās situācijas un spēcīgu starptautisku pētniecības tendenču ietekmē. Tieši jaunieši, kas ar sociālo tīklu palīdzību iegūst informāciju par apkārt notiekošo, ir tie, kuriem jāspēj orientēties mūsdienu informatīvajā telpā.

Raidījuma vadītājs Juris Saukāns uzdeva dažādus jautājumus. Jaunieši izteica viedokļus par to, kā un vai spējam atšķirt viltus ziņas, vai šī prasme ir atkarīga no cilvēka pieredzes. Sprieda par to, kā atšķirt to informāciju, ar kuras palīdzību manipulē ar cilvēkiem. 2018.gads ir Saeimas vēlēšanu gads, un informācijas plūsmā svarīgi atšķirt populismu no nopietnas analīzes.

Savu viedokli raidījumā izteica arī ģimnāzijas debašu trenere, skolotāja Viktorija Nalivaiko, Rēzeknes Valsts 1.ģimnāzijas izglītības metodiķe Anita Deksne, kas piedalījusies nesen skolotājiem rīkotā seminārā par medijpratību, kā arī Latvijas mediju politikas eksperte, komunikācijas zinātnes doktore Klinta Ločmele.

Ģimnāzijas debašu klubā regulāri notiek sarunas, diskusijas un debates par dažādiem aktuāliem jautājumiem. Prasme analizēt medijos sniegto informāciju ir svarīgi laikā, kad viltus ziņu publicēšana kļūst par ikdienu. Un jauniešu piedalīšanās tiešraides diskusijā ir devums dzīvei nepieciešamo kompetenču apgūšanai.

Krāslavas Valsts ģimnāzijas skolotāja

Viktorija Nalivaiko