Draudzība no Krāslavas līdz Amerikai, Kanādai un Austrālijai

Post date: Aug 21, 2017 8:32:58 AM

Mēs neviens nevaram precīzi pateikt, tieši kurā brīdī dzimst draudzība. Tas līdzinās traukam, kurā lej ūdeni – vienā brīdī ir pēdējais piliens, un tas sāk plūst pāri malām. Tāpat ir arī ar laipnību, smaidiem – ir kāds „piliens”, no kura pāri malām sāk plūst sirds siltums.

Krāslavas Valsts ģimnāzijā šo draudzības rašanās brīnumu izbaudīja divdesmit divi 7. un 8.klašu skolēni, kad 16.augustā pie mums viesojās 22 latviešu izcelsmes jaunieši vecumā no 13- 15 gadiem, kuri savā senču zemē Latvijā ieradās no Amerikas, Kanādas un Austrālijas projekta „Sveika, Latvija! XXXVIII” ietvaros (braucienu organizēja Amerikas latviešu apvienība). Ciemiņu sagaidīšanai mēs ļoti cītīgi gatavojāmies – izzinājām viņu intereses, sīki pārdomājām programmu, sagatavojām dziesmas un rotaļas, kas mūsu jaunajiem draugiem parādītu mūsu, tas ir, latgaliešu, sirsnīgo, jautro un patieso raksturu. Uztraukums pazuda tajā brīdī, kad skolas pagalmā ieripoja milzīgs autobuss, kam uz sāniem bija uzzīmēta liela sirds, un mūsu pirmā dziesma „Lobs ar lobu sazatika!”, veltīta ciemiņiem, salauza arī pārējās uztraukuma radītās barjeras. Mūsu skolēnu pašdarinātās pīnītes drīz vien rotāja visu atbraucēju rokas, bet ciemiņu dāvinātās mugursomas sagādāja patīkamus pārsteigumus, jo katrs tajā bija ielicis ko īpašu. KVĢ direktora Jāņa Tukāna uzruna, kas nekad nevienu klausītāju nav atstājusi drūmā noskaņā, rotaļas „ Oirā!” un „Strautiņš”, „ Molekulu ceļošana” un „ Buča Tev, buča man”, ciemiņu dziesma „Latvijai” un pateicības vārdi par patīkamo sagaidīšanu visos klātesošajos vairoja sirsnību, atvērtību un draudzību.

Tad sekoja kopīga ekskursija uz Krāslavas Romas katoļu baznīcu. Šeit mēs klausījāmies dziesmas un ērģeļu skanējumu I.Aprupes un baznīcas kora izpildījumā, A.Vagale stāstīja par baznīcas vēsturi, Sv.Donāta kapliču, kriptu. Pa pilsētu aizraujošā ceļojumā veda mūsu pašu skolotāji, bet pie pils vārtiem visus sagaidīja un pa pils teritoriju un muzeju pavadīja pils pārvaldnieks grāfs Plāters (E.Danovskis). Mēs apmeklējām arī Krāslavas TICu un leļļu izstādi. Visi bijām sajūsmā par redzēto un dzirdēto. Ciemiņi par mūsu pilsētas cilvēku sirsnību un labestību bija milzīgā sajūsmā, jo, jau pamatīgi noguruši atgriežoties atpakaļ skolā, viņi vien nespēja izteikt savu sajūsmu un patīkamo saviļņojumu par Krāslavu, tās iedzīvotājiem. Viens no amerikāņu jauniešiem teica: „Nekad nedomāju, ka, ierodoties tādā mazā pilsētiņā, spēšu ieraudzīt ko citu, ko jau esmu redzējis lielās pilsētās. Tagad sapratu, ka biju pamatīgi maldījies! Te ir tik daudz interesanta!”

Pirms viesu aizbraukšanas visi veidojām dāvanas – piespraužamas sirsniņas- kā simbolu draudzībai, kas aizsākusies tajā brīdī, kad mēs viens otram pateicām: „Hei! Arī Tu? Es biju domājis, ka es viens esmu tāds!” Un sapratām, „ ka arī tur, tālajā Amerikā, Kanādā, Austrālijā, ir tikpat sirsnīgi, labestīgi un draudzēties griboši jaunieši.” Un ka „šeit mēs esam tādi, kas labprāt padod roku sveicienam un saka: „Draudzēsimies!””

Jau pavisam drīz – 22.augustā – mēs atkal tiksimies. Šoreiz Rīgā. Visi kopā dosimies uz pieņemšanu pie Valsts prezidenta R.Vējoņa, apmeklēsim Latvijas Gaismas pili – Latvijas Nacionālo bibliotēku-, latviskā garā dančos un dziesmās kopā ar folkloras kopām pavadīsim vakaru. Un tad gan jau šķirsimies, jo katrs dosies uz savām mājām, lai visu nākamo gadu gremdētos patīkamās atmiņās un draudzīgā sarakstē.

Sirsnīgs PALDIES visai Krāslavas Valsts ģimnāzijas lielajai saimei – skolēniem, skolēnu vecākiem, pedagogiem, tehniskajiem darbiniekiem – par atbalstu un nenogurstošu, radošu darbošanos! PALDIES Aglonas, Dagdas un Krāslavas novada laikrakstam „ Ezerzeme” par dāvanām katram dalībniekam, KrāslavaD SIA „ Ēdamnams” kolektīvam par garšīgajām un sātīgajām pusdienām!

(citāti tekstā ievietoti no dalīnieku atsauksmēm)

Ilga Stikute, KVĢ direktora vietniece audzināšanas jautājumos

foto "Krāslavas Vēstis"